ШПАКЛЮВАННЯ ШВІВ ГІПСОКАРТОНУ ПАПЕРОВОЮ, СКЛОВОЛОКОННОЮ, САМОКЛЕЮЧОЮ СТРІЧКОЮ. ШПАКЛІВКА ШВІВ ГІПСОКАРТОНУ ГІПСОВОЮ СУМІШШЮ
ОБРОБКА ШВІВ ГІПСОКАРТОНУ Гіпсокартон є одним з найбільш популярних будівельних матеріалів на сьогоднішній день. Завдяки доступності, простоті та зручності роботи з ним, гіпсокартон застосовується для обробки стін, стелі, відкосів, арок, створення авторського дизайну приміщень. Цей матеріал являє собою два аркуші картону з шаром гіпсу між ними. Гіпсокартон виробляють у вигляді плит або листів різної товщини. Після їх монтажу необхідно додатково обробити місця з'єднання сусідніх листів. Це дозволяє домогтися міцного з'єднання двох панелей та отримати однорідну й рівну поверхню по всій площі приміщення.
ЧИМ ЗАРОБИТИ ШВИ ГІПСОКАРТОНУ? Розглянемо існуючі способи закладення швів. Залежно від того, який вид шпаклівки використовується, застосовується обробка стиків або з використанням армованої стрічки, або без неї.
Підготовка поверхні У будь-якому випадку поверхню перед обробкою необхідно спочатку підготувати:
На краях стику обох плит за допомогою інструментів (рубанка або ножа) зробити фаски під кутом 45°. Переконатися в якісному монтажі плит: вони повинні перебувати в одній площині, шурупи в місцях кріплення злегка втоплені в плиту. Очистити місця стику від частинок пилу та гіпсу. Приготування шпаклювальної суміші Потім слід підготувати шпаклювальну суміш. Компанія Siniat в цьому сегменті пропонує шпаклівку PLATO Filler, яка відрізняється високою якістю та має прекрасні характеристики: пластична, не дає усадки, не утворює тріщин та тривалий час зберігає свої робочі властивості.
Суміш PLATO Filler слід повільно висипати в ємність з чистою водою, дотримуючись пропорції 10 кг суміші на 6 л води. Далі повільно перемішувати до отримання однорідної консистенції. Через 5 хв. необхідно виконати повторне перемішування.
Увага! Після перемішування додавати воду або суху суміш в розчин не рекомендується.
Нанесення першого шару шпаклівки Після приготування суміші можна приступати до нанесення першого шару шпаклівки. Для цього розподіляємо раніше приготовлену масу в напрямку, перпендикулярному лінії з'єднання двох плит. При цьому намагаємося вдавлювати суміш вглиб стику та ретельно заповнювати всю щілину. Далі, слід одним безперервним рухом розгладити шпаклівку уздовж всього шва.
Ці операції є загальними для обробки швів, незалежно від того, чи планується використання армованої стрічки чи ні.
ОБРОБКА ШВІВ ГІПСОКАРТОНУ ЗА ДОПОМОГОЮ СТРІЧКИ Тепер розглянемо, як заповнити шви на гіпсокартоні , застосовуючи армовану стрічку. Всього існує 3 види таких стрічок:
паперова стрічка; стрічка зі скловолокна; самоклеюча сіткова стрічка зі скловолокна. Закладення швів гіпсокартону паперовою стрічкою При використанні саме паперової стрічки для закладення швів досягається найбільша міцність з'єднання. Однак її застосування обмежене вимогами до вогнестійкості та вологозахищеності конструкцій. У таких приміщеннях паперову стрічку не застосовують.
Після нанесення першого шару шпаклювальної суміші для армування швів паперовою стрічкою робимо наступне:
Відміряємо стрічку потрібної довжини за розміром шва та замочуємо її в чистій воді. Після намокання стрічки вдавлюємо її в раніше нанесений шар шпаклівки. При цьому слід уникати залишків повітря під паперовою стрічкою. Потім залишок шпаклівки видавлюємо з-під стрічки та покриваємо її поверхню новим шаром суміші невеликої товщини. Далі чекаємо висихання шву. Після цього знову кладемо шар суміші, але вже на 50-60 мм ширше попереднього шару та знову чекаємо на його висихання. Для остаточного оформлення шву, накладаємо останній шар шпаклівки, він повинен бути на 60-80 мм ширший, ніж попередній. При цьому ширина шару, що вийшов, повинна становити мінімум 400 мм. Після затвердіння останнього шару шпаклівки приступаємо до шліфування шва дрібнозернистим абразивним папером. Також компанія Siniat пропонує сучасну композитну стрічку для упорядкування швів SINIAT Connect. Ця гнучка та довговічна стрічка на основі стійкого до розриву матеріалу додатково вкрита текстильним волокном, що сприяє ідеальному зчепленню її поверхні зі шпаклівкою або фарбою.
Завдяки застосуванню спеціального матеріалу серцевини, плівка SINIAT Connect може використовуватися у приміщеннях з підвищеною вологістю. Для закладення швів в кутах приміщення застосовується плівка SINIAT Comfort. Основа та покриття цієї плівки аналогічні SINIAT Connect, але наявність спеціальної лінії згину по всій довжині дозволяє вивести ідеально рівний та акуратний кут.
Закладення швів гіпсокартону стрічкою зі скловолокна Коли необхідно обробити шви в конструкціях, до яких пред'являються підвищені вимоги по вогнестійкості, в цьому випадку застосовують для армування стрічку зі скловолокна.
Порядок дій буде наступний:
Відрізаємо шматок стрічки зі скловолокна необхідної довжини. Попередньо замочувати стрічку немає необхідності. Потім розподіляємо шпаклювальну масу на стику двох плит. Вдавлюємо стрічку зі скловолокна в отриманий шар та зверху наносимо ще один. Чекаємо на висихання швів. Далі накладаємо ще один шар шпаклівки, але вже на 50 мм ширший, ніж попередній. Знову чекаємо на його висихання. Виконуємо остаточну обробку стику, накладаючи останній шар шпаклівки шириною 50-100 мм. Чекаємо його висихання та виконуємо шліфування. Закладення швів на гіпсокартоні за допомогою самоклеючої сіткової стрічки зі скловолокна Самоклеюча стрічка зі скловолокна застосовується переважно для закладення гіпсокартонних швів у приміщеннях із підвищеними вимогами до вогнестійкості та стійкості до вологи.
Черговість дій з обробки швів наступна:
Відміряємо та відрізаємо частину стрічки потрібної нам довжини. Приклеюємо на стику плит гіпсокартону. Покриваємо першим шаром шпаклювальної суміші PLATO Filler та чекаємо його висихання. Наносимо другий шар шпаклівки, який буде на 50 мм ширший за попередній. Також чекаємо його висихання. Наносимо верхній шар суміші для остаточного вирівнювання, який буде ще ширше на 60-80 мм та знову чекаємо висихання. Виконуємо шліфування поверхні, що вийшла.
ШПАКЛЮВАННЯ ШВІВ ГІПСОКАРТОНУ БЕЗ ВИКОРИСТАННЯ АРМОВАНОЇ СТРІЧКИ Якщо ж потрібно обробити поздовжні та обрізні краї, то шпаклівка швів гіпсокартону можлива й без застосування армованої стрічки. З цією метою застосовують спеціальні гіпсові суміші. Роль армованої стрічки в подібних сумішах виконує скляне або целюлозне волокно, яке входить до складу суміші.
Компанія Siniat пропонує суперстійку шпаклівку для швів плит з гіпсокартону NIDA Max для обробки стиків без використання армованої стрічки. Крім цього, суміш NIDA Max може використовуватися для закріплення куточків, монтажних коробів, для вирівнювання тріщин, подряпин та інших дефектів в будматеріалах на основі мінеральної сировини.
Підготовка швів під нанесення цієї шпаклівки аналогічна тій, яку проводять при використанні армованих стрічок. Потім виконуємо такі дії:
Послідовно заповнюємо шов гіпсовою сумішшю двома шарами, кожен ширший за попередній на 50-80 мм та чекаємо висихання кожного. Накладаємо верхній шар фінішною шпаклівкою, наприклад, PLATO Finish від компанії Siniat. Вирівнюємо та шліфуємо його.
КОРИСНІ ПОРАДИ ПРИ ОБРОБЦІ ШВІВ ГІПСОКАРТОНУ Тепер ви знаєте, чим шпаклювати шви гіпсокартону . Наведемо кілька рекомендацій при проведенні цих операцій:
Накладайте шви з використанням стрічки в тому випадку, якщо елементи конструкції будуть піддаватися великим механічним навантаженням. Як приклад, армовану стрічку варто використовувати, коли будівля розташована близько жвавої автодороги, внаслідок чого схильна до сильної вібрації. Також варто використовувати при обробці мансард та каркасних будинків, на внутрішніх стінах з облицюванням гіпсокартоном з одного боку та т.п. Пам'ятайте, при виконанні робіт по заливці підлоги та штукатуренню стін в приміщенні, усередині нього значно зростає вологість повітря. Тому закладення швів слід проводити через декілька днів після закінчення подібних робіт. Рекомендовано робити закладення швів при температурі не менше 10°С та відносній вологості не більше 70%. У зимовий час не допускайте різкого нагріву приміщення, де виконується закладення швів – це призводить до збільшення відносної вологості через появу конденсату. Якщо ви проводите багатошаровий монтаж плит гіпсокартону, то від армованої стрічки у внутрішніх шарах можна відмовитися. Однак заповнювати стики між шарами шпаклівкою все ж необхідно.