Обшивка стін гіпсокартоном своїми руками
Одним з найпопулярніших способів обробки стін, стелі, арок, укосів є гіпсокартон, що має багато гарних характеристик. Цей матеріал дозволяє приховати всі недоліки поверхні максимально швидко, чисто і недорого. Якщо ви хочете знати, як правильно кріпити гіпсокартон, варто ознайомитися з цією сторінкою.
Переваги роботи з гіпсокартоном
Гіпсокартон – листовий матеріал, що складається з двох щільних картонних листів, які з'єднані гіпсовим шаром. Існує кілька видів таких листів, серед яких особливою популярністю користуються вологостійкі, що можна використовувати у ванній і на кухні. Розібравшись з тим, як монтувати гіпсокартон, можна зробити відмінний дизайн приміщення самостійно. А бренд Siniat в цьому допоможе.
У матеріалу дуже багато переваг:
- невелика вага, легкість в обробці і простий монтаж;
- при змочуванні водою листи гнуться;
- можна легко створювати пустотілі конструкції для прокладки комунікацій;
- недорогий спосіб вирівняти стіни в порівнянні з використанням звичайної штукатурки;
- монтаж проходить без зайвого пилу і бруду.
Крім того, гіпсокартон негорючий, екологічно безпечний і краще підтримує сприятливий мікроклімат, ніж штукатурка. Гіпсокартонна стіна може бути оброблена будь-яким способом – плиткою, шпалерами, фарбою.
З огляду на значний список гарних характеристик, немає нічого дивного, що саме цей матеріал овибирають для обробки приміщень різного призначення. Для самостійної роботи з гіпсокартоном не потрібні особливі навички і інструменти, досить почитати гайд і подивитися на роботу з гіпсокартоном на відео.
Робота з гіпсокартоном вимагає спочатку закінчити всі мокрі процеси в приміщенні: зробити стяжку підлоги, чорнову штукатурку стін і стелі. Матеріал кріпиться на каркас, тому спочатку необхідно змонтувати його. Для цього потрібно нанести олівцем розмітку на підлогу, стіни і стелю, по якій буде встановлено каркас.
Монтаж простої ГК стіни
Спершу на підлогу і стелю шурупами кріпляться направляючі металеві горизонтальні профілі, які бажано проклеїти звукоізоляційною стрічкою. Зверніть увагу на товщину металу – занадто тонкий профіль може стати причиною деформації стіни. Після цього на відстані в 600 мм один від одного в горизонтальні профілі заводяться вертикальні і кріпляться до них за допомогою шурупів. При необхідності відстань між ними можна зменшити до 300-400 мм.
Потім на стіну кріпляться універсальні підвіси, попередньо проклеєні звукоізоляційною стрічкою і загнуті у П-подібну форму. Нижній підвіс повинен бути на відстані 500 мм від підлоги. Решта – на відстані до 800 мм від першого підвісу. Після кріплення до стіни, підвіси прикручуються до вертикальних профілів. Каркас готовий. Необхідно обов'язково перевірити його площину за допомогою рівня в декількох напрямках, і можна починати монтаж гіпсокартону на стіну.
Перед кріпленням гіпсокартону потрібно вивести всередину каркаса всі комунікації. Зашивка стіни гіпсокартоном повинна проводиться тільки за допомогою спеціального шуруповерта, який не дозволяє шурупам занадто продавлювати матеріал. Для різання гіпсокартону використовується спеціальний ніж. Все для роботи з гіпсокартоном можна без зусиль знайти в фірмовому магазині Siniat.
Для нарізки на матеріал необхідно нанести розмітку. Надрізають гіпсокартон спочатку з лицьового боку, потім згинають лист і дорізають з тильної. Це дозволить зробити зріз максимально рівним. Різані краї обробляються рашпілем.
Гіпсокартонні листи встановлюються на підкладки з обрізків матеріалу, і прикручуються обов'язково в шаховому порядку шов в шов за допомогою шурупів. Кріплення гіпсокартону не рекомендується робити в кутах листів. Після закінчення зашивання підкладки виймаються, а поперечні шви розшиваються ножем. Під кутом в 45 градусів необхідно зняти фаски - шви потім будуть кріпитися шпаклівкою. Якість стіни перевіряється рівнем в трьох напрямках. Детальніше можна побачити роботу з гіпсокартоном на відео.
Допускається кріплення гіпсокартону на стіну в два шари. При цьому шви другого шару не повинні збігатися зі швами першого.
Зашивка стелі гіпсокартоном
Багато хто задається питанням, як монтувати гіпсокартон на стелю. Насправді тут немає нічого складного. Для вирівнювання стелі спочатку необхідно закінчити всі вертикальні конструкції - зробити гіпсокартонні стіни. Після цього потрібно нанести розмітку і за допомогою відбивочного шнура визначити висоту майбутньої конструкції. Монтаж гіпсокартону на стелю дещо складніший, проте його теж можна виконувати самостійно.
Потім по розмітці до стіни кріпляться горизонтальні і вертикальні профілі, підвіси – все відбувається точно так само, як і в випадку з обробкою стін. Бажано попередньо відзначити на стелі місця кріплення напрямних з кроком в 120 мм і підвісів з кроком не менше 600 мм. Можливий попередній монтаж підвісів по розмітці, після чого по них навішується вертикальний профіль. Після їх закріплення необхідно обов'язково встановити поперечні профілі з кроком в 500 мм. На завершення каркас перевіряється рівнем, а під світильники або карнизи встановлюються закладні деталі.
Ні в якому разі не економте на каркасі – профілі повинні бути якісні, тоді конструкція буде міцною, надійною і буде простіше реалізувати будь-які дизайнерські задуми, роблячи монтаж гіпсокартону на стелю.
Гіпсокартонні плити розміщуються паралельно до основних напрямних, зі зміщенням поперечних швів як мінімум на 500 мм один від одного. Після цього необхідно розшити поперечні шви, так само, як і коли робили монтаж гіпсокартону на стіну.
На стелю необхідно монтувати листи з гіпсокартону товщиною не менше 12,5 мм, щоб уникнути провисання конструкції. Слідуючи цим інструкціям, вам обов'язково вдасться робота з гіпсокартоном своїми руками.
Прибираємо отвори за допомогою гіпсокартону
Гіпсокартон дозволяє без зайвого пилу і витрат зашити будь непотрібний отвір в приміщенні. Щоб зробити стіну на місці дверного отвору, необхідно спочатку нанести розмітку, виміряти профілі і обрізати їх по довжині. Монтаж каркасу відбувається практично так само, як і у випадку з установкою на стіни або стелю, проте є кілька нюансів:
- направляючі горизонтальні профілі кріпляться в отворі на підлогу і стелю;
- горизонтальні профілі монтують із кроком 300-500 мм;
- обов'язкова наявність поперечних профілів;
- не використовуються підвіси.
За допомогою гіпсокартону можна просто зменшити отвір і зробити основу для установки дверей. Листи кріпляться від однієї зі стін і прикручуються шурупами з кроком 20-25 мм і обов'язково на підкладках з обрізків гіпсокартону для дотримання технічного зазору. При формуванні дверного отвору, надлишки гіпсокартону обрізаються ножівкою вже після монтажу на каркас.
У каркас необхідно заховати всі проводи і покласти шар мінеральної вати такої ж товщини, як і майбутня перегородка. Після чого друга її стіна зашивається гіпсокартонними листами. При необхідності виведення проводів назовні, необхідно заздалегідь виконати отвори для них і при монтажі пропустити дроти через листи.
Якщо вас цікавить, як правильно кріпити гіпсокартон у віконний отвір, то це робиться за таким же принципом. Точно так само можна зашити стінки балкона, заховати труби і радіатори опалення.
Багаторівневі конструкції на стелі
Для створення дизайнерської стелі необхідно ретельно підготувати її – зашити гіпсокартоном або вирівняти за допомогою штукатурки, а як монтувати гіпсокартон ви вже знаєте. Дуже важливо, щоб стеля була рівною, а її якість слід перевірити за допомогою рівня. Далі, на поверхню потрібно нанести розмітку, по якій буде кріпитися каркас майбутньої конструкції. Розмітку для радіального монтажу варто наносити за допомогою олівця і профілю, що виконує роль циркуля, тоді дуга буде більш точною.
Каркас для радіальних частин конструкції виконується зі звичайного профілю, нарізаного на сегменти. Прорізається одна зі сторін профілю і його тильна сторона, а результатом буде заготовка, яку можна зігнути на будь-який потрібний радіус. Заготівля кріпиться до стелі за допомогою шурупів, як і направляючі профілі.
При монтажі гіпсокартонних листів спочатку необхідно обшити ними бічні частини каркаса. Для прямолінійних ділянок можна використовувати звичайний матеріал, а для радіальних підійде спеціальний гнучкий гіпсокартон. Після закріплення бокових стінок, встановлюватись поперечні профілі, а в місцях, де ширина каркаса становить понад 800 мм, використовуються підвіси. Далі в каркас потрібно заховати проводку і підготувати закладні деталі під світильники.
Після цього можна починати монтаж листів на нижню частину конструкції. Робота з гіпсокартоном починається з обрізки. Листи вирізаються в потрібних розмірах, при цьому в радіальних частинах зайвий гіпсокартон зрізається після кріплення листа.
Таким способом можна не тільки надати цікавий вид стелі з установкою точкового підсвічування, але і створити кілька рівнів з прихованими світильниками. Крім того, якщо є необхідність зробити арочний прохід – використовуються ті ж прийоми, проте необхідно виготовляти дві радіальні заготовки з профілів.
Монтаж гіпсокартону на клей
Сучасні технології дозволяють робити встановлення гіпсокартону ще більш простим і доступним. За допомогою спеціального клею листи легко кріпляться безпосередньо на стіну. Це дозволяє не тільки економити кошти на профілі, а й економити простір – така обробка «з'їсть» менше площі в приміщенні.
Однак монтаж на клей можливий тільки в тому разі, коли стіна рівна, тому необхідно попередньо оштукатурити її. Після висихання штукатурки поверхню знежирюється і грунтується. Грунтовка повинна повністю просохнути, що займає зазвичай 9-12 годин в залежності від температури і вологості в будинку. Після цього починається робота з гіпсокартоном і клеєм.
Необхідно приготувати клей по інструкції, зазначеної на упаковці. Клей наноситися безпосередньо на стіну. Робота з гіпсокартоном починається з вирізання всіх необхідних технічних отворів для розеток, вимикачів та інших елементів. Клеїти листи обов'язково з підкладкою з обрізків гіпсокартону, щоб дотримати зазор між підлогою і обшивкою. При цьому коригувати положення приклеєного листа можна протягом 25 хвилин. У цей час необхідно перевірити якість роботи за допомогою рівня в трьох напрямках. Таким чином значно спрощується встановлення гіпсокартону.
Шпаклювання гіпсокартону та інші види оформлення
Після закінчення монтажу необхідно розібратися, як шпаклювати гіпсокартон. Перед початком робіт необхідно переконатися, що стіна рівна, а всі листи знаходяться в одній площині. Поперечні шви обов'язково повинні бути розшиті під кутом в 45 градусів.
Шпаклювання гіпсокартону починається з очитки швів від пилу і обробки грунтуючим засобом. Потім потрібно дати йому просохнути. Під час цього можна приготувати гіпсову суміш для шпаклювання. Порахувавши необхідну кількість штукатурки, суміш засипається в ємність і заливається водою в пропорції 3 літра на кожні 5 кг суміші. Отриману масу необхідно ретельно перемішати за допомогою дриля з насадкою-віночком. Увага! Перемішування необхідно здійснювати на низьких оборотах, щоб суміш не увібрала в себе повітря і не утворилися бульбашки.
З готової сумішшю можна працювати протягом 50 хвилин, а як шпаклювати гіпсокартонні стіни можна дізнатись нижче. Розподіляється суміш за допомогою шпателя по швах, ретельно вдавлюється в них, з вирівнюванням. Потім необхідно наклеїти армуючу сітку або стрічку на всі шви. Після цього поверх сітки наноситься ще один шар шпаклівки. Далі залишається почекати, поки вона висохне. Сумішшю можна обробити і місця вкручування шурупів.
Найвища міцність швів досягається при використанні паперової стрічки, змоченою у воді. Її вдавлюють в зашпакльовані шви за допомогою шпателя, не залишаючи бульбашок повітря. Надлишки шпаклівки видавлюються з-під стрічки і наносяться їх на неї тонким шаром. Стрічку не використовують у випадках, коли необхідний монтаж стіни з підвищеною вогнетривкістю.
Зовнішні краї гіпсокартонних конструкцій також армуються і обробляються. Необхідно прикріпити алюмінієвий куточок, який потім затерти шпаклювальною сумішшю. Для цього на обидва боки кута наноситься шар суміші, після чого прикладається куточок. Через його перфорацію виходить зайва суміш, яка використовується для затирання куточка. Армувати кути гіпсокартонних конструкцій можна і за допомогою паперової стрічки з алюмінієвими вставками. Процес монтажу стрічки такий же, як і у випадку з обробкою швів.
Всі шви і кути обробляються шпаклівкою в декілька шарів, кожен з яких повинен бути ширше попереднього. Після висихання поверхні можна приступати до фінішної обробки. Про те, як шпаклювати гіпсокартон правильно, можна дізнатися з відео.
Як фінішну обробку можна використовувати шпаклівку. Її потрібно ретельно вирівняти під фарбування або менш ретельно під шпалери. Для монтажу керамічної плитки необхідно використовувати спеціальну суміш для плитки.
Таким чином гіпсокартонні стіни можна оформити на будь-який смак з мінімальними витратами сил, часу і фінансів. Уважно вивчивши уроки як правильно кріпити гіпсокартон і працюючи акуратно і по інструкції, можна самостійно створити відмінний дизайн приміщення. А фахівці компанії Siniat допоможуть підібрати всі необхідні матеріали та інструменти, щоб вам вдалося будь-яке встановлення гіпсокартону на стіни, стелю, в проходах чи на укосах.